Palmersport İngiltere

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Palmersport İngiltere

Mesaj tarafından Husnu Bir Perş. Ağus. 11, 2016 11:36 am

Başka bir forumda çok hoşuma giden bir paylaşımı buraya koyuyorum. Bu etkinliğe katılan Baybars bey şu anda Türkiye de Clio Cup ta yarışmakta olan bir abimiz.  Sağolsun kendsi paylaşım için izin verdi. Kendisine teşekkür ediyorum

Palmersport İngiltere Bedford'da eski bir askeri havalimanına kurulmuş bir alanda birkaç farklı parkurdan oluşmakta. Eski bir Formula 1 pilotu olan Jonathan Palmer tarafından 1991'de başlanmış bir organizasyon. Sabah 08 akşam 17 arasında 4 farklı parkur ve birçok farklı aracı kullanma imkanı sunuyor.

Araçlar:
Formula Jaguar
BMW M4 GTP
Ariel Atom
Palmer Jaguar JP-LM
Land Rover Defender
Caterham 7
Sodi GT5 Karts

Formula Jaguar ile hotlap

Caterham ile head to head turu:

Araç sıralaması her organizasyonda farklı. Düştüğünüz gruba göre. Bazen Caterhamla başlanıyor, bazen Formula ile. Şans işi.

Gitmeyi düşünenler için:
Bedford Londra'dan 1.5 saat mesafede. Ben araç kiralayıp gidiyorum. Sağdan direksiyon olayı gıcık bir durum. İngiltere'de 4-5000 km yol yaptım ama her gittiğimde ilk 30 dakika ilk araba kullanmayı öğrendiğim çocukluk yıllarına geri dönüyorum. Araç kiralamadan gitmek zor. Bu sebeple ters trafikte çok dikkatli olmak gerek. En temizi, İngiltereden biriyle katılmak ve yancısı olmak.

Program sabah 8 gibi başlıyor. Bu sebeple gece Bedford tarafında kalmak gerek. Şimdiye kadar 2 farklı otelde, Sharnbrook ve Millhouse'da kaldım. Muhteşem İngiltere doğası içinde, ufak ucuz oteller. Piste 5-6 dakikada uzaklıkta. Diğer oteller palmersport sayfasında mevcut.

Kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam 4:30 gibi ödül töreni sırasında ikindi yemeği pistte. İngiliz kahvaltısı sevmeyenler için (fasulye, yumurta, sosis ve bacon, mantar) sabah otelde yenebilir.

Eski yıllarda sabit fiyat vardı. Şimdi güne göre farklı fiyatlama var. Hava tabiki İngiliz havası. Önceden hava durumuna bakıp yer ayırtmak lazım. Hafif yağmurda çok çok daha zevkli; lakin ilk gidildiğinde yağmurda pist ve araçlar öğrenilmez. İlk gidiş güneşli havada olmalı.

Konuşma pek önemli değil lakin iyi anlama (listening ) gerektiren seviyede İngilizce şart. Ve burada İngiliz İngilizcesinden bahsediyoruz. İskoç instructorlar var, sanırım bazen İspanyolca falan konuşuyorlar. 2 up, 2 gears down, squeeze the throttle you mathafackir falan bile zor anlaşılıyor

Kalabalık gitmek birçok şeyi kolaylaştırıyor ve olayları çok zevkli hale getiriyor. Katılımcıların çoğu gearhead, muhabbet kolay ama yine de "lan ne koydum sana BMW'de beaaa" pek daha zevkli.

Instructorlar pek acayip çocuklar, adamlar. British Touring Car şampiyonu size vites at, direksiyonu sıkma, lan öküz frene geç basma diyor. Adamlar boru değil. Lewis Hamilton burada instructordu misal. Çok acayip. Caterhamda benim instuctor UK Formula bişi şampiyonuydu. Katılımcılar da pek renkli. 65 yaşında bucket list için gelen de var, müşterisini getiren de, hanımını doğum günü hediyesi olarak eğlendiren de, hayvan gibi kullanan pilot da var. Geçen senelerde İngiliz amcanın teki hanımıyla gelmişti, hanım hızlıydı. Amca ise bildiğin 70 kişiye koydu çocuğu, kimin nesiydi bilemedim.

Tüm araçlar ve parkurdan sürelere göre puan alınıyor. Gün sonunda araç bazında, takım bazında, toplamda ödüller var. Kupa, plaket vs. İngilizler pek sıcakkanlı insanlar. Etkinlik de dünyanın en iyisi. İşi biliyorlar, her eventde yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Kamera taktırmıyorlar. Güvenlik mühim. Video in car bu sene sadece Formula'da vardı. Tabiki gözlük kameralardan alınabilir, tüm herşey çekilebilir. Daha önceki yıllarda Caterham, BMW ve LeMans'ta video vardı. En aşağı Caterham örneğini ekliyorum.

Sonuç olarak, pound da ucuzlayınca toplam bütçe bugünlerde fena değil. 2000 EUR ile Londra'da Secrets Clubta pek güzel seyirler de dahil bütçelenebilir. Bir kere giden, ikinciye para ayırır yada biriktirir, orası net. Zaman ve bütçe varsa, kaçırılmaz bir etkinlik.

Husnu

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön