OSW ICIN YENI SÜRÜCÜ - SimuCUBE

5 sayfadaki 5 sayfası Önceki  1, 2, 3, 4, 5

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Geri: OSW ICIN YENI SÜRÜCÜ - SimuCUBE

Mesaj tarafından Assasin_2015 Bir Ptsi Ağus. 01, 2016 12:20 pm

SimuCube elime ulaşmıştır. Kuzu kuzu kurulum yapılmasını beklemektedir.
Assasin_2015

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Mücahit Bir Ptsi Ağus. 01, 2016 5:15 pm

Assasin_2015 demiş ki:SimuCube elime ulaşmıştır. Kuzu kuzu kurulum yapılmasını beklemektedir.

hey genc sen yenisin galiba Smile (takiliyorum) böyle koklatmak olmaz ve hemen resimleri bekliyoruz. olsun suan demonte halde olsun önemli degil biz kendimizi avuturuz ama resim bekliyoum acikcasi Wink Tesekkür ederim Wink
Mücahit

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Assasin_2015 Bir Salı Ağus. 02, 2016 9:18 am

Discord a bak Mücahit. Fotoları koydum oraya Smile
Assasin_2015

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Assasin_2015 Bir Salı Ağus. 09, 2016 8:55 am

Veee Arkadaşlar nihayet dün gece itibarı ile SimuCube ile ilk turumu atmayı başardım.
Yapılacak çok fazla ayar ve detay var. Şu anda keyif almaktan ziyade "Cihaz çalışıyormu, bağlantılar tamammı" tarzı bir deneme oldu benim için.
Cihazın son derece sessiz çalıştığını ve herhangi bir EMI problemi yaşamadığımı belirteyim.
SimuCube u duvar soketine değil, direkt kesintisiz güç kaynağına bağladım ve dediğim gibi sadece 2-3 tur attım. Forcefeedback bile yoktu, sonra biraz ayarlar ile uğraşınca çok büyük dişlileri olan bir cihaz kullanıyormuşum gibi bir moda geçti ama dediğim gibi genişçe vakit ayırıp, ayarlar ile ilgilenmem lazım.

Cihaz ile alakalı şu anda tek negatif yorumum, akrilik kasanın şık olmasının yanında çok kırılgan olması. DFU moduna almak için kasayı açmam gerektiğinde bir kaç tırnağı kırıldı. Zaten adamlar kendiside bu kasanın kırılgan olduğunu söylüyorlar. Büyük ihtimal ile zaman içinde normal bir kasaya alabilirim kasa içeriğini.

Özetle artık sistemimde bir Servo motor ve SimuCube takılı. Bundan sonrası merakla ayarları kurcalamak olacak Smile
Assasin_2015

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Husnu Bir Salı Ağus. 09, 2016 3:55 pm

Hayırlı olsun Tolga. Güle güle kullan. Ayarlar zamanla deneme yanılma yolu ile oturacaktır.
Bu bahsettiğin büyük dişli gibi çalışması olayı Mmos ta yaptığın bir ayardan sonra mı oldu. Ben de böyle birşey hatırlıyorum da ondan dolayı sordum
Husnu

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Assasin_2015 Bir Salı Ağus. 09, 2016 5:12 pm

Eyvallah Hüsnü. Evet aynen öyle oldu.
şöyle bir kaç saat geçirebilirsem başında çözeceğim olayı.

Assasin_2015

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Husnu Bir Cuma Eyl. 02, 2016 9:18 am

Mücahit in Simucube deneyimi ve paylaşımı

Coil Resistance: 1,500 Ohms
Coil Inductance: 2,600 mH
bu sekilde ayarlayarak motordaki sesi ve hirildamayi ortadan kaldirdim.(herkes icin gecerli degil) . Suan icin simucube de olan ve bilinen bir sorun. yeni yazilim ile duzelteceklermis.
Torque bandwidth Limit: 1000 Hz ayarladim. burayi degistirmenin verecegi sonuclar sunlar: Frekans degerini düsürdükce motor daha sakin, yük aninda daha sessiz ve hareketler daha yumusak oluyor. Ancak FFB hissiyati biraz yapaylasiyor ancak cok tatli ve kollari agritmayan bir sürüs yapiyorsun. Frekans degerini arttirdikca motor agresiflesiyor(2200 Hz mesela) yoldaki en ufak ayrintiyi dahi hissediyorsun ancak hareketler sertlesiyor, motor biraz sesli calismaya basliyor ancak dedigim gibi FFB tabiri caizse bam bam bam diye sana hissettiriyor. Bu ayar ile oynadiktan sonra bence MMOS den "Overal Filter" e biraz ayar cekmek gerekiyor. Örnek vermek gerekirse: 2200 Hz ye ayarladin diyelim ve bence bu durumda MMOS den de overal Filter i de biraz yukariya cikartmalisin. Eger cikartmaz isen( yada 0 veya 1,2,3 gibi bir deger gibi ayarlar isen) direksiyon gercekten agresiflesiyor, herseyi cok fazla hissetmeye basliyorsun ve bir müddet sonra rahatsizlik vermeye basliyor. Belki AKM servo da farkli olabilir ancak bende eger MMOS uzerinden Max Force degerini %100 ayarlamak istiyorsam Granity de TBW degerini 2200 veya bir üstüne cikartmam gerekiyor. eger TBW yi yukseltmezsem MMOS de Max Force yi %50 nin uzerine cikarsam direksiyon oldugu yerde sag sol oynamaya basliyor ve gücleniyor(istedigin kadar damper ver veya oscillation yap farketmiyor)
Bir kac kisinin tavsiyesi su sekilde: TBW degerini düsük tutup MMOS den Overal filteri düsük bir degere ayarlayacagima TBW degerini yüksege alip(örn: 2200 Hz) sonrasinda MMOS den overal filtreyi de yüksek degerlere ayarlarim daha iyi. Cünkü yüksek TBW degerlerinde hicbir ayrintiyi kacirmiyorsun deniliyor. Ama bence motor gereksiz aktif oluyor. Benim icin en ideal deger 1000Hz ve overal Filter ise 9-10 civari. Bu sekilde yaparak ne kazandigimi soyleyeyim: FFB i tatli bir sekilde hissettiriyor ve ayrintilari da kacirmiyorsun. ayrica bu ayar ile örnek veriyorum yoldan disari ciktin ve kumun icine girdin veya boyuk bir yola girdin ve servo sana sana bu hissiyati daglar kadar fark yaratarak degil, sürüs zevkini baltalamayacak sekilde sana hissettiriyor ve kesinlikle hicbir ayrintiyi kaybetmiyorsun.
Isin ozeti: ben her ayrintiyi hissedecegim, yoldaki taslar bile icime islesin, ve bunu yaparkende bam bam diye direksiyon hareketleri olsun diyorsam TBW degerini yüksege al, MMOS Overal Filter i düsüge al. Her ayrintiy hissedeyim, motorda sesli calismis yada calismamis umrumda degil ama mesela Kerb leri ve yoldan ciktigimda toprak yolun hissiyatini orta halli hissettirsin diyorsan TBW yi yüksege ayarla ve MMOS Overal Filter i de 14-15 gibi bir degere ayarla(tekrar soyluyorum senin servo AKM ve bu degerler farklilik gösterir o yüzden mantigini anla yeter). Eger diyorsanki hem FFB hissiyatini bana her daim yumusak ama guclu versin ve ayrica kerplerde de sarsintiyi bana tatli bir sekilde aktarsin diyorsan TBW yi düsüge ayarla(mesela 330) ve MMOS Overal Filter i de 5-6 ya ayarla. Ayrica yüksek TBW ayarliyorsan MMOS den de Max Force yi yüksege ayarlamalisin(mesela %90-100) yada düsük TBW ayarliyorsan tam tersini yapmalisin.
Tunning Kisminda Advance Setting de bazi filtreler var ve burada verecegin kücücük degerler sonrasinda MMOS den Damper vs gibi ayarlari kapatman en iyisi(zaten ihtiyacin kalmiyor). Ancak buradaki degerler cok saglikli sonuclar vermedi bende(hizli giderken direksiyonu biraktigimda dengesiz sallanmasi gibi) o yuzden saglikli olmasi acisindan MMOS uzerinden ayarlaman en iyisi.
Machine Kismindaki "Continious Current Limit ve Peak Current Limit degerlerini arttirmak sana yük altinda FFB de kayip olmadan iletilmeye devam etmesi gibi bir anlöama geliyor. o 'Yuzden motorunun limitleri digrultusunda ayarla.
Husnu

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Assasin_2015 Bir Cuma Ağus. 18, 2017 12:06 pm

Arkadaşlar bilindiği üzere uzun süredir OSW cilerin tek alternatifi MMOS yazılımı idi.
Oldukçada başarılı bir yazılım olmakla beraber, çok önemli bir limitasyonu vardı.
MMOS, servo motorlarda incremental tip encoder olmasını zorunlu kılıyordu.
Buda OSW kullanıcılarının ultra yüksek çözünürlüklü encoderlar kullanmasının önünde bir engel olarak duruyordu.

Elbette ticari direksiyon setlerine göre çok yüksek çözünürlükler ile kullanıyorduk OSW cihazlarımızı.
Yinede LEO BODNAR gibi ultra premium direct drive setlerinin seviyesine çıkamıyorduk.

Bu durum çok yakında tarih oluyor.

OSW sistemlerin kalbinde yer alan servo sürücülerin üreticisi GRANITE DEVICES, SIMUCUBE kullanıcıları için MMOS in yerini alacak yeni firmware ini bu ay sonunda çıkarıyor. Kapalı betası çok başarılı geçen yeni yazılım kullanıcılara IONI sürücüsünün desteklediği tüm Encoder tipleri ile OSW kullanabilme imkanı sağlayacak. Böylece OSW sistemler ile LEO BODNAR gibi en üst seviye sistemlerin arasındaki en büyük fark kapanmış olacak.

Bu gelişmelerin neticesinde yeni encoder opsiyonları satılmaya başlandı bile.

Örneğin şu anda OSW ciler arasında en popüler Servo olan MIGE leri şu ana kadar 40.000CPR maksimum çözünürlük sunan Quadrature incremental encoder ile kullanıyorduk. Sim-tronix firması yeni SimuCube yazılımı ile kullanıma uygun olan encoderları satışa sundu. Bu yeni SinCos encoder ile çözünürlük tam 3.700.000 CPR a çıkıyor!!! Bu 92,5 kat daha yüksek çözünürlük demek!!! Ayrıca Kollmorgen kullanıcıları içinde 4.200.000CPR çözünürlük sunacak BiSS tipi Encoder lar yakında sitede yerini alacak.
https://www.sim-tronix.com/

Şahsen bir Mige kullanıcısı olarak 20.000CPR dan 40.000CPR a geçişte hissettiğim farkı düşününce, bu yeni encoder ile deneyimlenecek farkı hayal bile edemiyorum.

Yeni Encoder dan sparişimi verdim ama elime geçmesi biraz uzun sürecek gibi. Geldiği zaman deneyimlerimi buradan paylaşacağım.

Son olarak Quadrature encoder dan SinCos tipi encoder a geçmenin nasıl bu kadar fark yaratacağını basitçe anlatmaya çalışayım:

Quadrature incremental encoder, 90 derece pozisyonlama ile 1 atımda (pulse) interpolasyon ile 4 pozisyon tanımlayabiliyor.
(Yani 1 ppr (pulse per revolution) = 4 cpr (cycles per revolution))

SinCos encoder ise pozisyonlama hesabında dalgaformlarını kullanıyor ve bunun interpolasyonu çok daha yüksek bir nihai çözünürlüğe denk geliyor. (Interpolasyonu analog / dijital dönüşüm gibi düşünebilirsiniz.)
Assasin_2015

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Sponsored content

Sponsored content

5 sayfadaki 5 sayfası Önceki  1, 2, 3, 4, 5

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics